I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii

I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii
W dniach 20 – 22 kwietnia odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii – PACTT, czyli wydarzenie poświęcone wymianie doświadczeń i wiedzy na temat procesów komercjalizacji wyników badań w polskich uczelniach.

Ekosystem innowacji PG Ekosystem innowacji PG

Ekosystem innowacji PG
Jednym z priorytetów Politechniki Gdańskiej jest komercjalizacja wyników badań prowadzonych przez pracowników naukowych. Do realizacji tego procesu powołano Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz spółkę celową Excento Sp. z o.o., w której uczelnia ma 100% udziałów.

Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji

Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji
Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz nawiązać współpracę badawczo-rozwojową z uczelnią, zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem kompetencji pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej.

Naukowcy z WETI pracują nad rozwiązaniem kłującego problemu Naukowcy z WETI pracują nad rozwiązaniem kłującego problemu

Naukowcy z WETI pracują nad rozwiązaniem kłującego problemu
Niektóre osoby, zwłaszcza ludzie starsi i dzieci źle znoszą częste pobrania krwi i związany z tym ból. Wiele osób po prostu nie toleruje pobrań krwi i odczuwa w związku z nimi stres. Naprzeciw takim problemom wychodzą badacze z PG, którzy z wykorzystaniem metod optoelektronicznych opracowują metodę bezinwazyjnego pomiar poziomu glukozy we krwi.

Nowe niszczyciele min z Politechniki Gdańskiej Nowe niszczyciele min z Politechniki Gdańskiej

Nowe niszczyciele min z Politechniki Gdańskiej
Nowy specjalistyczny okręt wojenny wyposażony w system do aktywnego niszczenia min morskich oraz pojazdy głębinowe powstaje przy udziale zespołu naukowców z Politechniki Gdańskiej. Nowoczesne niszczyciele min mają zapewnić Marynarce Wojennej RP możliwość walki ze współczesnymi zagrożeniami na morzu.

Innowacyjna metoda diagnostyki betonu Innowacyjna metoda diagnostyki betonu

Innowacyjna metoda diagnostyki betonu
Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opracowali impaktory, przy pomocy których możliwe jest bezinwazyjne przeprowadzenie diagnostyki betonu.

Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego

Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego
Zdrowy olej z mirabelki? Na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej prowadzone są prace nad wykorzystaniem dziko rosnących owoców ałyczy do celów spożywczych.

Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów

Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów
Bez betonu i stali, lekki i wytrzymały – to kompozytowy most pieszo-rowerowy, który jest wynikiem współpracy trzech instytucji w ramach grantu NCBiR kierowanego przez prof. dr hab. inż. Jacka Chróścielewskiego z Politechniki Gdańskiej.

Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem

Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem
Zespół pod kierownictwem dr inż. Agnieszki Landowskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku opracował aplikację na urządzenia mobilne, która wspomoże terapię dzieci z autyzmem.

„Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego* „Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego*

„Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego*
Dr inż. Marek S. Makowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej opracował sposób i układ dyskretnej konwersji napięcia stałego, który pozwoli na łatwiejszą regulację napięcia w pompach ładunkowych oraz zwiększy ich sprawność energetyczną.

E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności

E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności
Z uwagi na wzrastające standardy funkcjonowania zakładów przemysłowych oraz nowe regulacje prawne przygotowywane w związku z dbałością o jakość powietrza i środowiska naturalnego, pojawiła się potrzeba szybkiego i skutecznego wykrywania przyczyn złowonnych zapachów w jednostkach produkcyjnych, oczyszczalniach ścieków czy wysypiskach odpadów. Problemem tym zajęli się Naukowcy z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Gdańskiej.

Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym

Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z firmą OPEGIEKA w Elblągu opracowali aplikację „Mówiące mapy”, która pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym odnaleźć się w przestrzeni miejskiej.

Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego

Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego
Dr inż. Dariusz Kowalski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opracował technologię aktywnego wzmacniania słupowego elementu konstrukcyjnego, która zmniejszy potrzeby organizacyjne i sprzętowe wykonawców robót budowlanych oraz skróci czas realizacji i naprawy obiektów budowlanych.

Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku

Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku
Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej opracowali układ redukujący efekty dynamiczno-akustyczne w silosach o ścianach gładkich.

Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych

Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych
Prace nad nowymi technologiami z zakresu wibroizolacji prowadzą dr inż. Tomasz Falborski oraz prof. dr hab. inż. Robert Jankowski – Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Opracowali oni koncepcję zastosowania nowych łożysk, które zmniejszą oddziaływanie wstrząsów sejsmicznych lub para­-sejsmicznych (np. górniczych) na konstrukcję budynku.

Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem

Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem
Sygnalizator, który pomoże zrozumieć dzieciom z autyzmem zmiany stanów emocjonalnych ich samych oraz ich rozmówców, to projekt, który opracował zespół pod kierownictwem dr inż. Małgorzaty Jędrzejewskiej-Szczerskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG

Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG
Złoty i srebrny medal dla naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz realna perspektywa dalszych rozmów biznesowych to efekty Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, które odbyły się w Krakowie w dniach 25-26 czerwca 2015 r.

PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi

PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie PathMon, które poprawi jakość monitorowania osób z problemami kardiologicznymi. Poza elektrycznymi parametrami pobudzania serca zapisuje on również jego mechaniczną pracę. Dzięki niej można określić kondycję serca, efektywność pompowania krwi czy jego kurczliwość.

Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego

Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego
Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej opracowali nowy typ wymiennika ciepła o konstrukcji płaszczowo rurowej. Wymienniki ciepła są powszechnie spotykane w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Przykładem może być chłodnica samochodowa lub grzejnik centralnego ogrzewania.

Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego

Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego
Ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, brak energii, chrapanie ­ to tylko część objawów jakie towarzyszą osobom zmagającym się z bezdechem sennym. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali monitor bezdechu sennego SleAp, który w krótkim czasie pomoże wykryć problemy związane z zaburzeniami snu.

Wyświetlanie 81 - 100 z 125 rezultatów.
z 7