Znamy zwycięzców Konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości 2018

12 czerwca w AK PG Kwadratowa w Gdańsku odbyła się gala finałowa konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości 2018, który skierowany był do studentów i doktorantów Politechniki Gdańskiej. Spośród 17 finalistów wyłoniono 3 laureatów nagrody głównej. Najlepszym pomysłem na biznes okazał się projekt MedTagger platforma do gromadzenia oraz etykietowania danych medycznych, studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Jakuba Powierzy, Dawida Paluchowskiego i Karoliny Olszewskiej. Laureaci w nagrodę otrzymali 5 tysięcy złotych, nagrody rzeczowe, pakiet personalizowanych szkoleń z zakresu rozwoju biznesu oraz Puchar JM Rektora PG prof. dr. hab. inż. Jacka Namieśnika. Drugie i trzecie miejsce przyznano kolejno projektom: PiaŻel Darii Kurzyńskiej, Aleksandry Pettke i Klaudii Sawy oraz Stripes Care Katarzyny Kuklińskiej, Pawła Szarleja i Jana Tyrakowskiego.

Zwycięski projekt MedTaggerotwarta platforma do gromadzenia oraz etykietowania danych przy pomocy wolontariuszy łączy naukę z biznesem. Pomysł zakłada udostępnianie platformy w chmurze oraz zapewnienie grupy wolontariuszy, których zadaniem będzie etykietowanie zdjęć. Głównym założeniem projektu jest stworzenie publicznych i otwartych zbiorów danych, które pozwolą na rozwój dziedziny sztucznej inteligencji w medycynie.

Drugą nagrodę, czyli 3 tysiące złotych oraz nagrody rzeczowe otrzymał zespół w składzie Daria Kurzyńska, Aleksandra Pettke i Klaudia Sawa. Proponowanym produktem będzie wysokochłonny materiał wykonany z pianki poliuretanowej i znajdującego się wewnątrz jej porów hydrożelu absorbującego ciecze o nazwie PiaŻel.

Natomiast trzecia nagroda 2 tysiące złotych i nagrody rzeczowe powędrowała do twórców projektu Stripes Care Katarzyny Kuklińskiej, Pawła Szarleja i Jana Tyrakowskiego dotyczący innowacyjnego środka w sektorze kosmetyków do pielęgnacji ciała. Jego zadaniem jest zwalczanie cellulitu, a innowacyjność polega na wykorzystaniu wyciągu kofeinowego z czarnej herbaty.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody z rąk prof. dr. hab. inż. Jacka Namieśnika Rektora Politechniki Gdańskiej podczas uroczystego posiedzenia Senatu, które odbędzie się 20 czerwca br.

21 maja minął termin składania gotowych projektów konkursowych. W sumie wpłynęło 13 pomysłów od 25 przedsiębiorczych studentów i doktorantów. Ich projekty zostały poddane ocenie konkursowego jury, które 28 maja ogłosiło listę finalistów. Do finału dostało się 17 autorów 8 projektów – najmocniejszych pod względem merytorycznym i mających, zdaniem jurorów, największe szanse na realizację. Ogłoszeniu wyników półfinału współtowarzyszyły bezpłatne warsztaty oraz konsultacje z ekspertami. Wszystko po to, aby finaliści możliwie jak najlepiej zaprezentowali swoje pomysły podczas gali finałowej.

Podczas finału w AK PG Kwadratowa wybrano zwycięzców tegorocznej edycji. Prezentacje oceniane były przez Kapitułę Finałową Konkursu złożoną z pomorskich przedsiębiorców. Był to bardzo inspirujący i pełen emocji pojedynek.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w konkursie wszystkim zespołom. Już dziś zapraszamy do kolejnej edycji Jaskółek Przedsiębiorczości.

Więcej na facebook.com/konkursjaskolki

Partnerami konkursu są: Akcelerator Start-upów Alfabeat, Excento Sp. z o.o., Politechniczny Klub Biznesu PKB+, Akademicki Inkubator Gospodarczy PG, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej oraz organizacja studencka SimLE.