Wielkie Wyzwanie: Energia - zgłoś siebie/swój zespół do udziału do 14 grudnia

Wielkie Wyzwanie: Energia to pionierskie przedsięwzięcie realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Już tylko do 14 grudnia prowadzony jest nabór drużyn gotowych podjąć się konstrukcji urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do pozyskiwania energii z wiatru i przekształcania jej na energię elektryczną w jak najbardziej efektywny sposób.

Urządzenie musi być przystosowane do wykorzystania wiatru turbulentnego, cechującego się dużą zmiennością prędkości, gęstości oraz kierunku. Do rozwiązania NCBiR zaprasza szerokie grono uczestników –  wynalazców, przedsiębiorców, naukowców, innowatorów. Uczestnikiem mogą być jedynie osoby fizyczne, działające samodzielnie lub w ramach zespołu.

Wielkie Wyzwanie: Energia to pierwsze tego typu w Polsce zawody drużyn konstruktorskich, stanowiące technologiczną odpowiedź na ważny problem społeczny. Drużyny, które już zgłosiły swój udział, można zobaczyć pod linkiem: https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/druzyny

To ogromna szansa dla naukowców, inżynierów, ale też studentów oraz wszystkich pasjonatów energii wiatrowej na pokazanie swoich umiejętności konstruktorskich. Przedsięwzięcie NCBR inspirowane jest amerykańskim DARPA Grand Challenge, którego nadrzędnym zadaniem jest przyspieszenie rozwoju danej technologii.


Ze względu na sytuację epidemiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 zmianie uległ harmonogram Wielkiego Wyzwania: Energia. Do 14 br. grudnia można składać zgłoszenia drużyn chcących podjąć wyzwanie.

Rejestracja polega na wypełnieniu krótkiego formularza, dostępnego na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/rejestracja/team.

Wielki Finał odbędzie się 14 sierpnia 2021 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.


Wszelkie informacje na temat Wyzwania, w tym Podręcznik Uczestnika stanowiący zbiór reguł zawodów konstruktorskich, znajdą Państwo na stronie: wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl.

W przypadku dodatkowych pytań związanych z przedsięwzięciem Organizatorzy proszą o kontakt na skrzynkę mailową inicjatywy: wielkiewyzwanie@ncbr.gov.pl