Sukces na Targach Archimedes-2015!

W niedzielę 5 kwietnia 2015 roku zakończył się XVIII Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2015”. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa międzynarodowe jury przyznało polskim wynalazcom i naukowcom 11 medali oraz nagrody specjalne. Polskie wynalazki startowały w konkursie wystawy, który podzielony został na 40 kategorii tematycznych. Prezentowanych było prawie 600 wynalazków z 18 krajów świata.

Sukcesem na targach może pochwalić się również Politechnika Gdańska, która za swoje technologie otrzymała złoty i srebrny medal.

Złoty medal za „Przyspieszone parowe suszenie drewna w komorze suszarniczej” odebrał zespół naukowy z Wydziału Mechanicznego, w składzie: dr inż. Jacek Barański, dr inż. Maciej Wierzbowski oraz prof. dr hab. inż. Kazimierz Orłowski. Drewno suszone przy pomocy opracowanego na PG wynalazku m.in. pozwala znacząco skrócić czas suszenia  (do 30–40 proc.),  zachowuje właściwości użytkowe, ma podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne oraz na działanie grzybów i pleśni. Surowiec podczas procesu suszenia nie traci drożności porów, dzięki temu ma mniejszą skłonność do pęknięć i wypaczeń.

Srebrny medal za projekt „Regulator przepływu” otrzymał dr Paweł Śliwiński z Wydziału Mechanicznego. Rozwiązanie może być szeroko stosowane w hydraulice siłowej, a w szczególności tam, gdzie wymagana jest mała masa urządzeń i prostota sterowania. Jest on dedykowany układom hydraulicznym, w których ważna jest płynność ruchów np. w windach, wciągarkach stosowanych na statkach czy też w układach napędu jazdy. Dla producentów elementów hydraulicznych jest to nowe i­ tańsze rozwiązanie konstrukcyjne.

Spotkanie ujawniło duże zainteresowanie komercyjne polskimi wynalazkami. Ze względu na bardzo dużą ilość zakładów przemysłu drzewnego w Federacji Rosyjskiej szczególnym zainteresowaniem cieszył się projekt  „Przyspieszone parowe suszenie drewna w komorze suszarniczej”.  

Prezentacja obu politechnicznych technologii została sfinansowana w ramach projektu Inkubator Innowacyjności. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu systemowego „Wsparcie systemu zarządzania badaniami oraz ich wynikami”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (poddziałanie 1.1.3).

Galeria zdjęć