Pojemnik na zimne napoje naukowców z Wydziału Chemicznego PG

Wiecznie zimny napój podczas odpoczynku na piaszczystej plaży? A może schłodzony do niskiej temperatury alkohol na przyjęciach okolicznościowych, który długo nie zrobi się ciepły? Marzenie? Nie do końca. Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej stworzyli pojemnik izotermiczny, który utrzyma niską temperaturę napojów nawet do kilkunastu godzin.

Zimne napoje w wysokiej temperaturze otoczenia szybko tracą swoje właściwości termiczne, a przez to walory smakowe, zwłaszcza, gdy nie mamy w pobliżu żadnych urządzeń chłodzących. Pojemnik izotermiczny stworzony przez zespół pod kierownictwem Pani prof. dr hab. Ewy Klugmann-Radziemskiej może utrzymać niską temperaturę nawet 3 razy dłużej niż inne pojemniki.

- Jest to zupełnie inne rozwiązanie niż istniejące na rynku. Po umieszczeniu napoju w naszym pojemniku i schłodzeniu, materiał zmiennofazowy znajdujący się między jego ściankami przechodzi w stan stały. Tak przygotowany pojemnik może być transportowany na duże odległości, utrzymując przez wiele godzin jego zawartość w stałej temperaturze , pomimo strat ciepła do otoczenia.– tłumaczy kierownik projektu.

Materiał zmiennofazowy jest nietoksyczny, nieżrący i niepalny. Pomimo, że zamknięty jest pomiędzy szczelnymi ściankami naczynia, w razie uszkodzenia i rozszczelnienia, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Pojemnik można wykonać w dowolnym kształcie. Prototypy wykonane zostały z formie butelki, mogącej mieć zastosowanie np. w przemyśle alkoholowym lub napojów izotonicznych. Może być on wykonany ze szkła, jak i tworzywa sztucznego. W obu przypadkach czas utrzymania materiału zmiennofazowego w stanie stałym będzie podobny.

Naukowcy pomyśleli również o estetycznej stronie naczynia.

- Przy zastosowaniu odpowiedniego materiału zmiennofazowego i schłodzeniu go do stosownej temperatury, zmienia się on w stan stały przypominający kryształki lodu. W ten sposób otrzymujemy nowatorską butelkę o efektownym i oryginalnym wyglądzie. – kontynuuje prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska.

Twórcy podkreślają również, że wytworzenie prezentowanego przez nich pojemnika nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Zastosowanie go w przemyśle nie zawyży znacząco cen gotowych produktów.

Projekt został doceniony i otrzymał wsparcie w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności” realizowanym w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. W ostatnim czasie zyskał również zainteresowanie, inwestora poszukującego nowych rozwiązań w kierunku dekoracji opakowań ze szkła. Jednocześnie nadal prowadzone są badania nad innymi materiałami zmiennofazowymi, które poprawią właściwości prezentowanego pojemnika izotermicznego do zimnych napojów.