Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym

Na świecie jest 39 mln osób niewidomych, z czego 90 tys. w Polsce. Dezorientujący hałas, wysokie krawężniki, parkujące samochody, nisko wiszące gałęzie… to tylko część przeszkód z którymi muszą się one zmagać poruszając się w dużych miastach. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z firmą OPEGIEKA w Elblągu opracowali aplikację „Mówiące mapy”, która pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym odnaleźć się w przestrzeni miejskiej.

Wynalazek ten nie zastąpi psa przewodnika czy białej laski, które do tej pory towarzyszyły osobom niewidomym. Aplikacja ma za zadanie wyznaczyć odpowiednią ścieżkę prowadzącą do celu, np. apteki czy sklepu. Prowadzi do wybranego przez użytkownika miejsca, ostrzegając jednocześnie o występujących niebezpieczeństwach.

- Użytkownik kierowany jest do celu etapami. Na bieżąco monitorowane jest jego położenie geograficzne oraz kierunek, w którym jest zwrócony. W przypadku wykrycia nieprawidłowości generowany jest komunikat głosowy informujący o tym, w jaki sposób należy dojść do kolejnego etapu ścieżki – tłumaczy współtwórca wynalazku mgr inż. Łukasz Markiewicz.

Aplikacja działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i korzysta z wbudowanego w smartfon odbiornika GPS. Aby z niej skorzystać niewymagane są żadne urządzenia peryferyjne ani jakikolwiek dedykowany sprzęt. Aplikacja bazuje na mapach opracowanych pod kątem osób niepełnosprawnych wzrokowo. Oferuje ona takie funkcje jak „prowadź do”, „jak daleko” czy „opisz otoczenie”, a także interfejs przystosowany dla osób niewidomych. System wyposażono dodatkowo w przycisk „panika”, który wywołuje numer bliskiej osoby lub pomocy technicznej.

- Zwykła nawigacja GPS, zawiera i przekazuje informacje dla osoby poruszającej się samochodem. Nasza aplikacja różni się tym, że informacje przeznaczone są dla osoby pieszej, a dodatkowo ukierunkowana jest ona na osoby niewidzące. – dodaje mgr inż. Łukasz Markiewicz.

Wynalazek w wersji testowej działa już w Elblągu. Dla tego miasta mapy w aplikacji wyposażone są we wszystkie punkty niezbędne dla osoby niewidzącej. W pozostałych miastach mapy wymagają uzupełnienia i aktualizacji. W tworzeniu map dla systemu ,,Mówiące mapy” potrzebna jest pomoc internautów, którzy na bieżąco będą wprowadzać informacje do systemu. Dane wpisywane przez społeczność gromadzone są na portalu internetowym, który umożliwia ich przeglądanie i edycję.

Projekt ,,Mówiące Mapy” Twórców z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu IniTech.

Galeria zdjęć