Ekologiczne tworzywa z modyfikowanej skrobi ziemniaczanej i polilaktydu Twórców z Politechniki Gdańskiej

Rys. 1. Dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca wynalazku  na stoisku Politechniki Gdańskiej na międzynarodowych targach wynalazczości Concours Lépine 2015 w Paryżu

Chusteczka higieniczna rozkłada się przez 3 miesiące, bilet autobusowy przez 4. Zanim zniknie ślad po plastikowej butelce, reklamówce lub zużytym opakowaniu żywnościowym z tworzywa sztucznego, minie ponad 400 lat. Co roku każdy z nas wytwarza około 320 kg śmieci. Obserwując tempo przyrostu odpadów w Polsce (ponad 12 milionów ton rocznie), a w dalszej kolejności w Europie i na świecie, trudno sobie wyobrazić piętrzące się ogromne góry śmieci, z którymi będziemy musieli się zmierzyć.

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej wpisują się w nurt poszukiwania nowych kompozycji polimerowych przyjaznych środowisku i opracowali nowe ekologiczne granulaty polimerowe, które zawierają zmodyfikowaną skrobię termoplastyczną oraz polilaktyd (PLA). Kompozycje te są w pełni kompostowalne, gdyż spełniają normę kompostowania przemysłowego, w której czas kompostowania wynosi  60 dni. A zatem produkty wytworzone z tego granulatu będą przyjazne środowisku. Ekologiczne, kompostowalne granulaty polimerowe są obecnie testowane w celu ich zastosowania do produkcji wyrobów opakowaniowych, przekładek do kremów, patyczków kosmetycznych, folii, toreb (na zakupy, śmieci, psie odchody) oraz artykułów jednorazowego użytku (np. elementów wyposażenia cateringu).  Produkty otrzymane z takich granulatów mogą być równorzędnym zamiennikiem konwencjonalnych tworzyw sztucznych w wielu zastosowaniach.

Obecnie większość z produktów otrzymuje się z materiałów tradycyjnych, które nie ulegają kompostowaniu czy biodegradacji. Tworzywa te nie są rozkładane przez wiele długich lat przez mikroorganizmy. Wytwarza się je w dużej mierze z ropy naftowej, której zasoby – jak powszechnie wiadomo – są ograniczone.

Opracowane przez nas granulaty zawierają surowce odnawialne, co uniezależnia ich produkcję od ropy naftowej – podkreśla kierownik projektu prof. dr hab. inż. Helena Janik.

Technologia produkcji kompostowanych granulatów polimerowych opracowana na Wydziale Chemicznym jest prosta. Przewiduje się, że wyprodukowanie 100 kg granulatu w skali przemysłowej powinno być możliwe w ciągu 1 godziny. Opisywany produkt może być otrzymywany przy wykorzystaniu linii produkcyjnych przetwarzających istniejące i popularne tworzywa takie jak polietylen czy polipropylen.

– Koszty surowcowe do otrzymania określonych produktów z granulatów opracowanych na Politechnice Gdańskiej będą niższe w stosunku do dostępnego obecnie na rynku granulatu kompostowalnego nowej generacji  – tłumaczy kierownik projektu.

Technologia nowych, ekologicznych, kompostowalnych kompozycji polimerowych została w ostatnim czasie zaprezentowana i nagrodzona złotym medalem na 114. Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu, podczas których wzbudzała duże zainteresowanie uczestników targów.

Projekt otrzymał również wsparcie w projekcie ,,Inkubator Innowacyjności” realizowanym przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej