Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG

Złoty i srebrny medal dla naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz realna perspektywa dalszych rozmów biznesowych to efekty Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, które odbyły się w Krakowie w dniach 25-26 czerwca 2015 r.

Złotym medalem został uhonorowany zespół twórców pojemnika izotermicznego do przechowywania zimnych napojów w składzie: prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska, mgr inż. Patrycja Wcisło, mgr inż. Hubert Denda oraz dr inż. Michał Ryms. Idea wynalazku oraz prezentowane na stoisku prototypy pojemnika w formie butelki cieszyły się zainteresowaniem zwiedzających oraz jurorów.

Innowacyjną konstrukcję płaszczowo-rurowego wymiennika ciepła z technologią mikrostrugową wyróżniono medalem srebrnym. Wynalazek został opracowany na Wydziale Mechanicznym przez: dr inż. Jana Wajsa, prof. dr hab. inż. Dariusza Mikielewicza, mgr inż. Michała Bajora oraz dr hab. inż. Elżbietę Fornalik-Wajs. Podczas targów kilka firm wyraziło zainteresowanie wymiennikiem ciepła i już zaplanowano dalsze rozmowy o współpracy.

Wynalazki zgłoszone do konkursu targów Intarg były oceniane przez grupę kilkunastu jurorów oraz ekspertów, pod przewodnictwem dr inż. Krzysztofa Biernata, prof. nadzw. Na 8. edycji targów zostało zaprezentowanych 100 wynalazków z Polski i z zagranicy – z Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Tajwanu, Malezji i Iranu. Najwyższe wyróżnienie targów - grand prix jury zostało przyznane Klastrowi Leczenia Bólu, Instytutowi Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN i Instytutowi Homeostazy Sp. z o.o. za wynalazek „Nowe peptydomimetyki redukujące efekty uboczne przyjmowania morfiny”.

Udział wynalazków z Politechniki Gdańskiej w targach był możliwy dzięki finansowaniu z projektu Inkubator Innowacyjności prowadzonego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii. 

Galeria zdjęć