Antyradiacyjna osłona komórkowa mgr inż Przemysława Kitowskiego

Telefony komórkowe to jedne z najczęściej używanych współcześnie urządzeń mobilnych. Korzystamy z nich w coraz młodszym wieku – nikogo nie dziwi już widok kilkulatka na ulicy, który bawi się własną komórką. Bezdyskusyjnie są to urządzenia, bez których ciężko jest nam funkcjonować choćby jeden dzień. Na bazie takich obserwacji prace nad swoim wynalazkiem rozpoczął mgr inż. Przemysław Kitowski z Politechniki Gdańskiej.

Obserwacje dzieci używających telefonów komórkowych zainspirowały go do poszukiwań  badań mówiących o tym, jak bardzo nagrzewa się mózg człowieka podczas prowadzenia rozmowy przez telefon komórkowy. Wyniki tych badań mogą być alarmujące: mózg dziecka poniżej 5 roku życia nagrzewa się mniej więcej czterokrotnie bardziej niż mózg osoby dorosłej. Niektórzy naukowcy dowodzą również, że używanie telefonów komórkowych przez więcej niż 10 lat może podwoić ryzyko powstania raka mózgu. Inne badania sfinansowane przez Mobile Manufacturers Forum (MMF), czyli związek najważniejszych producentów telefonów komórkowych, wykazują, że ludzie, którzy na krótko przed zaśnięciem rozmawiają przez komórkę, potrzebują więcej czasu do osiągnięcia fazy głębokiego snu. Ponieważ faza ta jest u nich krótsza - zdolności regeneracyjne śpiącego organizmu są dużo mniejsze, niż zazwyczaj.

Antyradiacyjna osłona do telefonu komórkowego proponowana przez Przemysława Kitowskiego ma za zadnie chronić głowę człowieka poprzez odbijanie promieniowania elektromagnetycznego, emitowanego w kierunku użytkownika podczas rozmowy. W założeniu ma ona postać standardowej folii ochronnej, mocowanej na ekranie telefonu. Innowacją będzie zastosowanie w niej mechanizmu klatki Faradaya, który wykorzystywany jest już jako ochrona przed promieniowaniem w kuchenkach mikrofalowych. Wynalazek został zgłoszony do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 23.10.2013 r.

- Producenci telefonów komórkowych prowadzą prace nad wprowadzeniem tzw. anten kierunkowych w urządzeniach, co może być konkurencyjne dla mojego rozwiązania - mówi Kitowski. Anteny te mają wyłapywać, a zarazem odbijać sygnał od użytkownika, analogicznie do działania anteny satelitarnej. Jednakże termin wprowadzenia tych zmian nie jest jeszcze znany, co więcej dotyczyłby one tylko i wyłącznie nowych urządzeń wprowadzanych na rynek. Folia antyradiacyjna mogłaby być rozwiązaniem dla wszystkich telefonów komórkowych, również dla tych, które już na rynku funkcjonują.

Aktualnie projekt P. Kitowskiego jest na etapie koncepcji, jednak autor szuka inwestora, z którym udałoby mu się wypracować wspólny model biznesowy. Antyradiacyjna osłona komórkowa zdobyła 2. miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Jaskółki Przedsiębiorczości” na Politechnice Gdańskiej. Projekt został również zgłoszony do pierwszego naboru Inkubatora Innowacyjności, prowadzonego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG.

Na zdjęciu inż. Przemysław Kitowski z rektorem PG, prof. Henrykiem Krawczykiem, podczas finału konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości 2014.

- Zostałem niedawno zaproszony ze swoim wynalazkiem na nagranie nowego programu rozrywkowego „Talent Zgłoś się!”, którego emisja zaplanowana jest na późną jesień tego roku – powiedział Kitowski. Program organizowany jest przez TVP 1. we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Ma być on formą promocji innowacyjnych technologii, produktów oraz nowoczesnych rozwiązań, które mają szansę zaistnieć na rynku. Uczestnicy programu otrzymają finansowe oraz merytoryczne wsparcie na dalszy rozwój swojego pomysłu. Zwycięzca „Talent Zgłoś Się!” zdobędzie znaczącą nagrodę finansową, a jego projekt zostanie objęty opieką Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.