„Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego*

Dr inż. Marek S. Makowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej opracował sposób i układ dyskretnej konwersji napięcia stałego, który pozwoli na łatwiejszą regulację napięcia w pompach ładunkowych oraz zwiększy ich sprawność energetyczną.

Pompy ładunkowe (konwertery) są prostym sposobem pozwalającym na realizację pomocniczych napięć zasilających w układach elektronicznych. Stanowią one miniaturowe bloki, które mają za zadanie zasilać i sterować innymi elementami elektronicznymi takimi jak wyświetlacze LED czy pamięć Flash wykorzystywaną w większości monitorów LCD, komputerów czy telefonach komórkowych. Istniejące konwertery tworzone były metodami intuicyjnymi lub metodą prób i błędów i nie wyczerpywały one wszystkich możliwości „drzemiących” w pompach ładunkowych.

Konwerter stworzony przez dr inż. Marka S. Makowskiego oparty jest na teorii opracowanej przez niego w latach 90’.

- Wynalazek ten łączy prostotę konstrukcji z szerokim zakresem pracy, znacznie szerszym niż w innych znanych pompach ładunkowych. Zapewnia on maksymalną sprawność energetyczną i szerszy zakres  przetwarzania napięć, a jednocześnie minimalizuje powierzchnię danego układu scalonego. Średni przyrost sprawności energetycznej dla tego urządzenia sięga aż 10%.– tłumaczy dr inż. Marek S. Makowski.

Układ ten jest rozwiązaniem kanonicznym wykorzystującym  wszystkie możliwe wzmocnienia w określonej strukturze (maksymalne, minimalne, dodatnie, ułamkowe oraz ujemne). Doskonale sprawdzi się on w energoelektronice do regulacji i stabilizacji napięcia lub prądu, jako stopień wysokosprawnego, impulsowego zasilacza. Swoje zastosowanie znajdzie również w medycynie i biologii jako przetwornica w rozrusznikach serca.

Obecnie trwają poszukiwania producenta zainteresowanego wdrożeniem i produkcją wynalazku.

- Proces wdrożenia i produkcji jest podobny jak dla innych tego typu produkowanych urządzeń. Różnica jest taka, że w wyniku realizacji mojego wynalazku powstanie produkt o lepszych osiągach niż znane układy scalonych pomp ładunkowych – dodaje Twórca.

Sposób kanonicznej konwersji napięcia i układ do realizacji sposobu autorstwa dr inż. Marka S. Makowskiego został doceniony i otrzymał wsparcie w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności” realizowanym w Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. W ramach projektu wynalazek otrzymał dofinansowanie w tym na realizację europejskiego zgłoszenia patentowego, oraz uczestniczył w Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu gdzie został uhonorowany brązowym medalem. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie analizy potencjału rynkowego dla tej technologii.

 

 * W literaturze przyjął się termin pompa ładunkowa Makowskiego (w wersji angielskiej Makowski charge pump, wprowadzony przez  obcych autorów)