Oferta dla start-upów w ramach inicjatywy Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) Oferta dla start-upów w ramach inicjatywy Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT)

Oferta dla start-upów w ramach inicjatywy Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT)

W ramach inicjatywy Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) w zakresie programu Regional Innovation Scheme (RIS) Hub Gdański Uniwersytet Medyczny oferuje wsparcie zainteresowanym start-upom działającym w obszarze life science realizowane poprzez programy akceleracyjne: InnoStars Awards (dla początkujących start-upów posiadających gotowy prototyp) oraz European Health Catapult (dla start-upów i małych przedsiębiorstw dysponujących produktem gotowym do zwiększenia skali produkcji).

Bezpłatne warsztaty dla innowatorów Bezpłatne warsztaty dla innowatorów

Bezpłatne warsztaty dla innowatorów

Współpraca Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej i Fundacji Inventity zaowocowała serią warsztatów skierowanych do innowatorów chcących skomercjalizować wyniki swoich prac. Zapraszamy na bezpłatne szkolenia Wojciecha Szapiela pt. „Negocjacje – jak uzyskać czego potrzebujesz?” i „Analiza i projektowanie modeli biznesowych”, które odbędą się 26 i 27 kwietnia 2018 r. w godzinach 9.00-15.00 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej w sali nr 508.

Innowacje w drodze do Gdyni Innowacje w drodze do Gdyni

Innowacje w drodze do Gdyni

Zapraszamy wszystkich w czwartek, 12.04.2018 roku odbędzie się kolejne wydarzenie z serii innoSHARE’18 on the road: Meetups organizowane przez Fundację Polska Innowacyjna we współpracy z Instytutem Innowacyjnej Nauki, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia i Zatoką Nauki.

MIT Enterprise Forum Poland MIT Enterprise Forum Poland

MIT Enterprise Forum Poland poszukuje startupów technologicznych w Gdańsku

Już 23 lutego w Olivia Business Centre w Gdańsku odbędzie się spotkanie WarmUp to MIT EF Poland. Na uczestników czekają m.in warsztaty i konsultacje z ekspertami oraz networking z zespołem akceleratora i przedstawicielami Grupy Adamed – Partnera Ścieżki Zdrowie. WarmUp to MIT Enterprise Forum Poland jest też unikalną okazją do udziału w warsztatach realizowanych w metodologii 24 kroków przedsiębiorczości zdyscyplinowanej prof. Billa Aulett’a z MIT oraz konsultacji potencjału biznesowego projektów rozwijanych przez startupy uczestniczące w spotkaniu.

Wesprzyj spółkę spin-off Politechniki Gdańskiej Wesprzyj spółkę spin-off Politechniki Gdańskiej

Wesprzyj spółkę spin-off Politechniki Gdańskiej

Aleksandra Szybiak (dietetyk kliniczny), Aleksandra Rutkowska (biotechnolog), Błażej Kudłak (analityk chemiczny) oraz Szymon Graczyk (programista), czyli zespół Detoxed Home Spółka Spin-off Politechniki Gdanskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego utworzona w grudniu 2017 roku uzyskała grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu o wartości 3 mln złotych. Naukowcy pracują nad stworzeniem nowatorskiej metody zmniejszania narażenia na związki endokrynnie czynne (EDC) w warunkach domowych.

Pomorskie Dni Druku 3D Pomorskie Dni Druku 3D

Pomorskie Dni Druku 3D

Już 4-5 grudnia 2017 r. rusza dwudniowa konferencja pn. Pomorskie Dni Druku 3D. Wydarzenie podzielone będzie na sesje tematyczne, po których przewidziany jest czas na wolne dyskusje i indywidualne spostrzeżenia. Pomorskie Dni Druku 3D stworzone są dla ekspertów i osób świadomie poszukujących nowych rozwiązań. Jest to okazja do nawiązania dialogu i zdobycia przydatnych kontaktów.

VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca

VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca

Politechnika Świętokrzyska zaprasza do udziału w VIII edycji konkursu Student-Wynalazca, organizowanego od 2010 roku przez Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach. Konkurs adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie trwania studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą

V Dzień Strefy na Politechnice Gdańskiej V Dzień Strefy na Politechnice Gdańskiej

V Dzień Strefy na Politechnice Gdańskiej

Pomorska Specjalina Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o. oraz Biuro Karier Politechniki Gdańskiej, zapraszają wszystkich studentów oraz doktorantów na spotkanie ze znanymi Przedsiębiorcami, Firmami działającymi w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak zamienić pomysły na biznesowy zysk? Jak zamienić pomysły na biznesowy zysk?

Jak zamienić pomysły na biznesowy zysk?

Konferencja VENTURE DAY to wyjątkowa okazja do spotkania ekspertów do dyskusji i zainspirowania się ciekawymi, świeżymi spojrzeniami na innowacje z branży portowo logistycznej i e-zdrowie.

Strefa Studenta w PPNT Gdynia! Nie czekaj, przyjdź do Nas! Strefa Studenta w PPNT Gdynia! Nie czekaj, przyjdź do Nas!

Strefa Studenta w PPNT Gdynia! Nie czekaj, przyjdź do Nas!

Wszystkich studentów zapraszamy na comiesięczne spotkania: Studenckie Środy oraz Ambasadorzy Stefy Startu. To idealne miejsce dla tych, którzy poza wiedzą zdobytą na uczelni, interesuje również podejście praktyczne, sprzyjające zdobywaniu wiedzy oraz doświadczenia zawodowego.

Szukasz pracy? Przyjdź na debatę! Szukasz pracy? Przyjdź na debatę!

Szukasz pracy? Przyjdź na debatę!

Szukasz pracy? Twoja obecna praca nie spełnienia twoich oczekiwań? Czy może, chcesz otworzyć własną działalność i sam decydować o swoim losie? Coworking O4 zaprasza na spotkanie, które odbędzie się 4 października br. o godz.16:00w Olivia Business Center.

Strefa Naukowca 2017 Strefa Naukowca 2017

Strefa Naukowca 2017

Jesteś częścią świata nauki? Pracujesz nad najnowszymi technologiami, ale aby je rozwinąć brakuje Ci kompetencji biznesowych? Chciałbyś pozyskać finanse lub opatentować swój wynalazek, ale nie wiesz od czego zacząć? A może po prostu chcesz się pochwalić swoimi osiągnięciami? 21 września rusza nowy cykl spotkań tzw. STREFA NAUKOWCA, podczas których dowiemy się jak połączyć naukę z biznesem.

HACK TOUR W COWORKINGU O4 W GDAŃSKU HACK TOUR W COWORKINGU O4 W GDAŃSKU

HACK TOUR W COWORKINGU O4 W GDAŃSKU

Chcesz rozwinąć swój startup ? Jesteś programistą gotowym podjąć wyzwanie? Weź udział w wydarzeniu HACK TOUR, które już 13 września gościć będzie w coworkingu O4 w Olivia Business Centre.

Konkurs na technologiczny Startup – Start Jerusalem Competition 2017! Konkurs na technologiczny Startup – Start Jerusalem Competition 2017!

Konkurs na technologiczny Startup – Start Jerusalem Competition 2017!

Ambasada Izraela w Polsce ogłasza konkurs na technologiczny startup w ramach międzynarodowego projektu Start Jerusalem Competition 2017. Do udziału w konkursie zachęcamy przedsiębiorczynie i przedsiębiorców. Będzie to niesamowita okazja do wypromowania swojego startupu i przedstawienia go szerszej publiczności.

Laboratorium Inteligentnej Energetyki z akredytacją Laboratorium Inteligentnej Energetyki z akredytacją

Laboratorium Inteligentnej Energetyki z akredytacją

Laboratorium Inteligentnej Energetyki LAB-6, będące jednostką organizacyjną Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, przyznawaną laboratoriom badawczym.

Jaskółki Przedsiębiorczości 2017 rozdane! Jaskółki Przedsiębiorczości 2017 rozdane!

Jaskółki Przedsiębiorczości 2017 rozdane!

W tegorocznej edycji konkursu na najlepszy pomysł biznesowy „Jaskółki Przedsiębiorczości 2017” wygrał zespół w składzie Łukasz Bieliński, Tymoteusz Cejrowski oraz Patryk Cyrzan z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Laureaci zachwycili jury swoim pomysłem na biznes pt. Platforma monitorująca pasiekę pszczelarską - SMARTULA. Projekt zakłada zbudowanie systemu, który pozwoli pomóc pszczelarzom w monitorowaniu ich hodowli tj. ochronie przed kradzieżą, ilości zebranego miodu czy pozwoli ocenić kondycję samych pszczół. Dzięki wykorzystaniu koncepcji IoT (Internet of Things) i odpowiednim czujnikom system zrewolucjonizuje nie tylko pszczelarstwo ale całe rolnictwo.

PGNiG Polskie innowacje na Politechnice Gdańskiej PGNiG Polskie innowacje na Politechnice Gdańskiej

PGNiG Polskie innowacje na Politechnice Gdańskiej

Druga edycja kampanii „PGNiG Polskie innowacje” szerzącej kulturę innowacyjności na polskich uczelniach odbędzie się 13 czerwca 2017 r. w godz. 10.00–15.00. na Politechnice Gdańskiej. W programie cykl wykładów oraz warsztatów poświęconych innowacyjnym inwestycjom PGNiG oraz przedstawienie szerokiej oferty współpracy w ramach staży, praktyk i konkursów. Wydarzenie skierowane jest do całego środowiska akademickiego, studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych.

Seminarium dotyczące współpracy gospodarczej pt.” Doing business with Canada” Seminarium dotyczące współpracy gospodarczej pt.” Doing business with Canada”

Seminarium dotyczące współpracy gospodarczej pt.” Doing business with Canada”

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wraz z Ambasadą Kanady w Warszawie serdecznie zaprasza na seminarium dotyczące współpracy gospodarczej z firmami kanadyjskimi pt.” Doing business with Canada”, które odbędzie się 9 czerwca 2017 r. w Gdańsku na Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego.

Webinarium Jak pozyskać środki unijne w województwie pomorskim? Webinarium Jak pozyskać środki unijne w województwie pomorskim?

Webinarium Jak pozyskać środki unijne w województwie pomorskim?

W dniu 30 maja 2017 r. w godzinach 14:00-15:30 odbędzie się bezpłatne webinarium pod tytułem "Jak pozyskać środki unijne w województwie pomorskim?"

17-19 maja 2017 roku odbędą się Największe Technologiczne Targi infoShare! 17-19 maja 2017 roku odbędą się Największe Technologiczne Targi infoShare!

17-19 maja 2017 roku odbędą się Największe Technologiczne Targi infoShare!

W Amber Expo 17-19 maja br. odbędą się największe technologiczne targi infoShare, które co roku skupiają tysiące ludzi szukających platformy do nauki, łączenia się i rozwijania. Deweloperzy, startupowcy, inwestorzy, przedsiębiorcy, liderzy innowacji, marketingowcy pojawią się na infoShare, aby zbadać świat technologii. Na targach infoShare Spółka Celowa Excento Sp. z o.o. Politechniki Gdańskiej zaprezentuje projekt e-Pionier – wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym”.

Rusza kolejna edycja Konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości Rusza kolejna edycja Konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości

Rusza kolejna edycja Konkursu Jaskółki Przedsiębiorczości

Rusza kolejna edycja konkursu – Jaskółki Przedsiębiorczości. Studenci oraz doktoranci Politechniki Gdańskiej mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów w grupach (do 3 osób) bądź w pojedynkę. Zadaniem uczestników jest przedstawienie innowacyjnego i niekonwencjonalnego pomysłu na biznes. Konkurs odbywa się pod patronatem prof. dr. hab. inż. Jacka Namieśnika Rektora Politechniki Gdańskiej.

Jak pozyskać środki unijne na rozwój przedsiębiorstwa? Jak pozyskać środki unijne na rozwój przedsiębiorstwa?

Jak pozyskać środki unijne na rozwój przedsiębiorstwa?

W dniu 15 maja 2017 roku o godz. 10:00 w Hotelu Focus w Gdańsku obędzie się konferencja pt. „Jak pozyskać środki unijne na rozwój przedsiębiorstwa?”. Serdecznie zapraszamy przedstawicieli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym

Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym

Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii, z zespołu kierowanego przez prof. Jerzego Konopę, zaprojektowali struktury i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Szeroko zbadano ich aktywność cytotoksyczną wobec kilkunastu linii komórek nowotworowych oraz aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Trzy spośród przebadanych związków bardzo pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Wynik ten stanowi podstawę do opracowania leku na ten najtrudniejszy w leczeniu rodzaj nowotworu.

Na PG ruszył projekt Inkubator Innowacyjności+ Na PG ruszył projekt Inkubator Innowacyjności+

Na PG ruszył projekt Inkubator Innowacyjności+

Centrum Transferu Wiedzy i Technologii od 2 lutego 2017 r. realizuje projekt Inkubator Innowacyjności+, w ramach którego pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej mogą otrzymać wsparcie finansowe i organizacyjne w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych.

Trzy trójmiejskie uczelnie w programie „Inkubator Innowacyjności+” Trzy trójmiejskie uczelnie w programie „Inkubator Innowacyjności+”

Trzy trójmiejskie uczelnie w programie „Inkubator Innowacyjności+”

Wniosek konsorcjum Politechniki Gdańskiej (lider), Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz spółki celowej PG Excento został sklasyfikowany na wysokim, piątym miejscu na liście rankingowej programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”.

Kolejny wynalazek Politechniki Gdańskiej skomercjalizowany Kolejny wynalazek Politechniki Gdańskiej skomercjalizowany

Kolejny wynalazek Politechniki Gdańskiej skomercjalizowany

Zespół badawczy z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Litwina, opracował nowatorską koncepcję hybrydowego układu napędowego. Politechnika Gdańska zaprosiła do współpracy gdańską firmę Marine Works, wyspecjalizowaną w projektowaniu, dostawie i montażu układów napędowych dla jednostek pływających. 6 grudnia 2016 r. podpisana została umowa licencyjna, na podstawie której firma wdroży rozwiązanie w swojej działalności gospodarczej.

EXCENTO otrzyma 12 mln złotych na realizację projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa cyfrowego EXCENTO otrzyma 12 mln złotych na realizację projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa cyfrowego

EXCENTO otrzyma 12 mln złotych na realizację projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa cyfrowego

Decyzją Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spółka celowa Politechniki Gdańskiej EXCENTO otrzyma dofinansowanie na rzecz realizacji projektu o wartości 14.394.920,00 złotych w ramach pilotażowego programu e-Pionier (Program Operacyjny Polska Cyfrowa). Po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, spółka zostanie akceleratorem łączącym uzdolnione zespoły interdyscyplinarne, instytucje publiczne oraz inwestorów.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i ARP ogłaszają nabór na Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i ARP ogłaszają nabór na Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i ARP ogłaszają nabór na Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) - przedsiębiorca zarządzający największym polskim portem lotniczym - Lotniskiem Chopina w Warszawie ogłaszają w ramach Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów, będących elementem ekosystemu wsparcia innowacji w polskim przemyśle, nabór na propozycje rozwiązań dla zidentyfikowanych dla Lotniska Chopina wyzwań technologicznych, organizacyjnych i infrastrukturalnych.

Primum Cooperatio, czyli „Nade wszystko współpraca” Primum Cooperatio, czyli „Nade wszystko współpraca”

Primum Cooperatio, czyli „Nade wszystko współpraca”

„Pracodawcy Pomorza” zamierzają promować przedstawicieli świata nauki, którzy rozumiejąc potrzeby gospodarki w sposób aktywny swoją wiedzą, twórczą myślą i doświadczeniem przyczyniają się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych. Dlatego też ustanowiono Nagrodę „Primum Cooperatio” czyli „Nade wszystko współpraca”.

Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich

Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich

Od 16 do 27 listopada pracownicy, studenci i doktoranci Politechniki Gdańskiej mogą zgłaszać propozycje projektów inwestycyjnych i remontowych, których realizacja poprawi komfort pracy.

MIT Enterprise Forum Poland szuka startupów technologicznych na Politechnice Gdańskiej! MIT Enterprise Forum Poland szuka startupów technologicznych na Politechnice Gdańskiej!

MIT Enterprise Forum Poland szuka startupów technologicznych na Politechnice Gdańskiej!

1 października br. MIT Enterprise Forum Poland rozpoczął rekrutację do drugiej edycji programu akceleracyjnego wraz z nowymi ścieżkami specjalistycznymi i zupełnie nowymi programami dla polskich startupów technologicznych. Program ten jest skierowany do naukowców, którzy wypracowali innowacyjne rozwiązania do zastosowania w branży zdrowotnej, surowcowej, energetycznej oraz przedsiębiorstw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju.

Do 10 października można zgłosić udział w targach TECHNICON-INNOWACJE 2016 Do 10 października można zgłosić udział w targach TECHNICON-INNOWACJE 2016

Do 10 października można zgłosić udział w targach TECHNICON-INNOWACJE 2016

Uczelniane Centrum Transferu Wiedzy i Technologii zachęca pracowników naukowych do udziału w tegorocznych Targach Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23–24 listopada br. w AMBEREXPO przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.

Nagrody w "Jaskółkach" rozdane Nagrody w "Jaskółkach" rozdane

Nagrody w "Jaskółkach" rozdane

System wspomagający organizację regat żeglarskich, automatyczny parking rowerowy oraz apteczka pierwszej pomocy psychologicznej. Te trzy pomysły na biznes opracowane przez młodych politechników zyskały uznanie jury tegorocznych „Jaskółek przedsiębiorczości”.

I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii

I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii

W dniach 20 – 22 kwietnia odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii – PACTT, czyli wydarzenie poświęcone wymianie doświadczeń i wiedzy na temat procesów komercjalizacji wyników badań w polskich uczelniach.

Ekosystem innowacji PG Ekosystem innowacji PG

Ekosystem innowacji PG

Jednym z priorytetów Politechniki Gdańskiej jest komercjalizacja wyników badań prowadzonych przez pracowników naukowych. Do realizacji tego procesu powołano Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz spółkę celową Excento Sp. z o.o., w której uczelnia ma 100% udziałów.

Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji

Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz nawiązać współpracę badawczo-rozwojową z uczelnią, zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem kompetencji pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej.

Naukowcy z WETI pracują nad rozwiązaniem kłującego problemu Naukowcy z WETI pracują nad rozwiązaniem kłującego problemu

Naukowcy z WETI pracują nad rozwiązaniem kłującego problemu

Niektóre osoby, zwłaszcza ludzie starsi i dzieci źle znoszą częste pobrania krwi i związany z tym ból. Wiele osób po prostu nie toleruje pobrań krwi i odczuwa w związku z nimi stres. Naprzeciw takim problemom wychodzą badacze z PG, którzy z wykorzystaniem metod optoelektronicznych opracowują metodę bezinwazyjnego pomiar poziomu glukozy we krwi.

Nowe niszczyciele min z Politechniki Gdańskiej Nowe niszczyciele min z Politechniki Gdańskiej

Nowe niszczyciele min z Politechniki Gdańskiej

Nowy specjalistyczny okręt wojenny wyposażony w system do aktywnego niszczenia min morskich oraz pojazdy głębinowe powstaje przy udziale zespołu naukowców z Politechniki Gdańskiej. Nowoczesne niszczyciele min mają zapewnić Marynarce Wojennej RP możliwość walki ze współczesnymi zagrożeniami na morzu.

Innowacyjna metoda diagnostyki betonu Innowacyjna metoda diagnostyki betonu

Innowacyjna metoda diagnostyki betonu

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opracowali impaktory, przy pomocy których możliwe jest bezinwazyjne przeprowadzenie diagnostyki betonu.

Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego

Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego

Zdrowy olej z mirabelki? Na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej prowadzone są prace nad wykorzystaniem dziko rosnących owoców ałyczy do celów spożywczych.

Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów

Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów

Bez betonu i stali, lekki i wytrzymały – to kompozytowy most pieszo-rowerowy, który jest wynikiem współpracy trzech instytucji w ramach grantu NCBiR kierowanego przez prof. dr hab. inż. Jacka Chróścielewskiego z Politechniki Gdańskiej.

Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem

Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem

Zespół pod kierownictwem dr inż. Agnieszki Landowskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku opracował aplikację na urządzenia mobilne, która wspomoże terapię dzieci z autyzmem.

„Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego* „Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego*

„Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego*

Dr inż. Marek S. Makowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej opracował sposób i układ dyskretnej konwersji napięcia stałego, który pozwoli na łatwiejszą regulację napięcia w pompach ładunkowych oraz zwiększy ich sprawność energetyczną.

E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności

E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności

Z uwagi na wzrastające standardy funkcjonowania zakładów przemysłowych oraz nowe regulacje prawne przygotowywane w związku z dbałością o jakość powietrza i środowiska naturalnego, pojawiła się potrzeba szybkiego i skutecznego wykrywania przyczyn złowonnych zapachów w jednostkach produkcyjnych, oczyszczalniach ścieków czy wysypiskach odpadów. Problemem tym zajęli się Naukowcy z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Gdańskiej.

Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym

Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z firmą OPEGIEKA w Elblągu opracowali aplikację „Mówiące mapy”, która pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym odnaleźć się w przestrzeni miejskiej.

Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego

Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego

Dr inż. Dariusz Kowalski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opracował technologię aktywnego wzmacniania słupowego elementu konstrukcyjnego, która zmniejszy potrzeby organizacyjne i sprzętowe wykonawców robót budowlanych oraz skróci czas realizacji i naprawy obiektów budowlanych.

Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku

Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej opracowali układ redukujący efekty dynamiczno-akustyczne w silosach o ścianach gładkich.

Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych

Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych

Prace nad nowymi technologiami z zakresu wibroizolacji prowadzą dr inż. Tomasz Falborski oraz prof. dr hab. inż. Robert Jankowski – Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Opracowali oni koncepcję zastosowania nowych łożysk, które zmniejszą oddziaływanie wstrząsów sejsmicznych lub para­-sejsmicznych (np. górniczych) na konstrukcję budynku.

Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem

Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem

Sygnalizator, który pomoże zrozumieć dzieciom z autyzmem zmiany stanów emocjonalnych ich samych oraz ich rozmówców, to projekt, który opracował zespół pod kierownictwem dr inż. Małgorzaty Jędrzejewskiej-Szczerskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG

Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG

Złoty i srebrny medal dla naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz realna perspektywa dalszych rozmów biznesowych to efekty Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, które odbyły się w Krakowie w dniach 25-26 czerwca 2015 r.

PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi

PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie PathMon, które poprawi jakość monitorowania osób z problemami kardiologicznymi. Poza elektrycznymi parametrami pobudzania serca zapisuje on również jego mechaniczną pracę. Dzięki niej można określić kondycję serca, efektywność pompowania krwi czy jego kurczliwość.

Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego

Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej opracowali nowy typ wymiennika ciepła o konstrukcji płaszczowo rurowej. Wymienniki ciepła są powszechnie spotykane w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Przykładem może być chłodnica samochodowa lub grzejnik centralnego ogrzewania.

Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego

Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego

Ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, brak energii, chrapanie ­ to tylko część objawów jakie towarzyszą osobom zmagającym się z bezdechem sennym. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali monitor bezdechu sennego SleAp, który w krótkim czasie pomoże wykryć problemy związane z zaburzeniami snu.

Ekologiczne tworzywa z modyfikowanej skrobi ziemniaczanej i polilaktydu Twórców z Politechniki Gdańskiej Ekologiczne tworzywa z modyfikowanej skrobi ziemniaczanej i polilaktydu Twórców z Politechniki Gdańskiej

Ekologiczne tworzywa z modyfikowanej skrobi ziemniaczanej i polilaktydu Twórców z Politechniki Gdańskiej

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej wpisują się w nurt poszukiwania nowych kompozycji polimerowych przyjaznych środowisku i opracowali nowe ekologiczne granulaty polimerowe, które zawierają zmodyfikowaną skrobię termoplastyczną oraz polilaktyd (PLA). Kompozycje te są w pełni kompostowalne, gdyż spełniają normę kompostowania przemysłowego, w której czas kompostowania wynosi 60 dni.

Urządzenie z nanodiamentowymi elektrodami Urządzenie z nanodiamentowymi elektrodami

Urządzenie z nanodiamentowymi elektrodami do utylizacji substancji trudndegradowalnych

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie umożliwiające wykrywanie, oczyszczanie oraz likwidację związków organicznych, które uznawane są za toksyczne i trudnodegradowalne. W wyniku realizowanych badań, powstało nieduże urządzenie umożliwiające rozkład i mineralizację niebezpiecznych i tzw. ,,trudnych” zanieczyszczeń chemicznych, farmakologicznych oraz przemysłowych.

Biodegradowalne implanty kostne z poliuretanu Biodegradowalne implanty kostne z poliuretanu

Biodegradowalne implanty kostne z poliuretanu

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej prowadzą prace nad poliuretanowymi implantami kostnymi, które zapewnią uszkodzonym kościom odpowiednie wsparcie mechaniczne do prawidłowej regeneracji a następnie ulegną biodegradacji w organizmie.

Paryskie medale dla wynalazców z Politechniki Gdańskiej Paryskie medale dla wynalazców z Politechniki Gdańskiej

Paryskie medale dla wynalazców z Politechniki Gdańskiej

Dwoma złotymi, jednym srebrnym i jednym brązowym medalem na 114. Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine zostały odznaczone wynalazki pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. Targi odbyły się w Paryżu w dniach 29 kwietnia – 10 maja. Jest to najstarsze tego typu wydarzenie w Europie, jego początki sięgają 1901 roku.

Pojemnik na zimne napoje naukowców z Wydziału Chemicznego PG Pojemnik na zimne napoje naukowców z Wydziału Chemicznego PG

Pojemnik na zimne napoje naukowców z Wydziału Chemicznego PG

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej stworzyli pojemnik izotermiczny, który utrzyma niską temperaturę napojów nawet do kilkunastu godzin.

E-Dmuchawka – rewolucyjne urządzenie w terapii logopedycznej E-Dmuchawka – rewolucyjne urządzenie w terapii logopedycznej

E-Dmuchawka – rewolucyjne urządzenie w terapii logopedycznej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali E-dmuchawkę, która wspomoże dzieci, ale także dorosłych w walce z wadami wymowy. Urządzenie zostało wyposażone w ustnik (jednorazowe ustniki wykorzystywane m.in. do alkomatów), czujnik ciśnienia, akcelerometr, odpowiednie oprogramowanie oraz specjalnie przygotowane atrakcyjne gry komputerowe.

Sopoccy pacjenci z problemami kardiologicznymi testują I-Wagę naukowców Politechniki Gdańskiej Sopoccy pacjenci z problemami kardiologicznymi testują I-Wagę naukowców Politechniki Gdańskiej

Sopoccy pacjenci z problemami kardiologicznymi testują I-Wagę naukowców Politechniki Gdańskiej

Naukowcy z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej oddali właśnie do testowania jeden z wynalazków do wspomagania osób starszych i chorych. I-Waga – bo o tym wynalazku mowa – to urządzenie wspomagające monitorowanie stanu zdrowia osób z problemami krążenia.

Rozpoczęto prace nad metodą recyklingu modułów fotowoltaicznych II generacji Rozpoczęto prace nad metodą recyklingu modułów fotowoltaicznych II generacji

Rozpoczęto prace nad metodą recyklingu modułów fotowoltaicznych II generacji

Zespół Naukowy z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. dr hab. Ewy Klugmann- Radziemskiej postanowił wyjść naprzeciw problemom producentów modułów fotowoltaicznych. Rozpoczęto właśnie pracę nad technologią, umożliwiającą odzyskiwanie bazowych materiałów w ogniwach fotowoltaicznych II generacji.

Sukces na Targach Archimedes-2015! Sukces na Targach Archimedes-2015!

Sukces na Targach Archimedes-2015!

Sukcesem na XVIII Moskiewskim Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2015” może pochwalić się Politechnika Gdańska, która za swoje technologie otrzymała złoty i srebrny medal.

Innowacyjne rozwiązanie zespołu napędowego dla statków pasażerskich Innowacyjne rozwiązanie zespołu napędowego dla statków pasażerskich

Innowacyjne rozwiązanie zespołu napędowego dla statków pasażerskich

Naukowcy Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej opracowali równoległy układ napędowy, który może pełnić alternatywne źródło napędu dla jednostki pływającej oraz rozwiąże problem jednostek pasażerskich, które pływają po wodach objętych ochroną środowiska.

Urządzenie do odzyskiwania czystego krzemu z ogniw fotowoltaicznych Urządzenie do odzyskiwania czystego krzemu z ogniw fotowoltaicznych

Urządzenie do odzyskiwania czystego krzemu z ogniw fotowoltaicznych

Tematem odzyskiwania czystego krzemu ze zużytych ogniw fotowoltaicznych zajął się zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. dr hab. Ewy Klugmann-Radziemskiej.

Od „kosmicznej” bakterii do cukru, który potrafi zastąpić wodę Od „kosmicznej” bakterii do cukru, który potrafi zastąpić wodę

Od „kosmicznej” bakterii do cukru, który potrafi zastąpić wodę

Na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej prowadzone są prace nad uproszczeniem procesu otrzymywania trehalozy - czyli cukru o unikalnych właściwościach i bardzo szerokim zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu.

System C-eye wspierający pacjentów z problemami neurologicznymi już w sprzedaży System C-eye wspierający pacjentów z problemami neurologicznymi już w sprzedaży

System C-eye wspierający pacjentów z problemami neurologicznymi już w sprzedaży

„AssisTech Sp. z o.o.” jest firmą informatyczną założoną przez obecnych i byłych pracowników Politechniki Gdańskiej, której powierzono zadanie skomercjalizowania opracowanej w Politechnice Gdańskiej „Metody CyberOka”. Produkt wdrażany przez spółkę AssisTech będzie wykorzystywany w diagnozie, rehabilitacji neurologicznej i komunikacji z osobami w śpiączce, sparaliżowanymi lub całkowicie unieruchomionymi.

Innowacyjny regulator przepływu z Wydziału Mechanicznego Innowacyjny regulator przepływu z Wydziału Mechanicznego

Innowacyjny regulator przepływu z Wydziału Mechanicznego

Współtwórca wyróżnionego na targach krajowych i międzynarodowych „Słonia” – dr inż. Paweł Śliwiński z Wydziału Mechanicznego wypracował nowe rozwiązanie z zakresu napędów hydraulicznych gotowe do wdrożenia komercyjnego. Regulator przepływu – bo o nim mowa – ma za zadanie utrzymać zadaną wartość natężenia przepływu cieczy niezależnie od obciążenia układu hydraulicznego.

Spółka PeGie zadba o wizerunek sportowy Politechniki Gdańskiej Spółka PeGie zadba o wizerunek sportowy Politechniki Gdańskiej

Spółka PeGie zadba o wizerunek sportowy Politechniki Gdańskiej

We wrześniu tego roku powstała kolejna spółka spin-off stworzona z udziałem kapitału Politechniki Gdańskiej o nazwie PeGie. Będzie się ona zajmować szeroko rozumianym brandingiem czyli kreowaniem i utrzymaniem pozytywnego wizerunku marki w umysłach konsumentów.

Sukces wynalazców z Politechniki Gdańskiej na Targach BRUSSELS INNOVA Sukces wynalazców z Politechniki Gdańskiej na Targach BRUSSELS INNOVA

Sukces wynalazców z Politechniki Gdańskiej na 63. Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA

W dniach 13-15 listopada 2014 r. w Brukseli odbyła się 63. edycja prestiżowych targów wynalazczych Brussels Innova, na których polscy wynalazcy zaprezentowali aż 96 innowacyjnych rozwiązań, z których cztery były prezentowane przez pracowników Politechniki Gdańskiej.

Bezpieczne i solidne buty? Innowacyjna Technologia z wykorzystaniem zredukowanego tlenku grafenu Bezpieczne i solidne buty? Innowacyjna Technologia z wykorzystaniem zredukowanego tlenku grafenu

Bezpieczne i solidne buty? Innowacyjna Technologia z wykorzystaniem zredukowanego tlenku grafenu

Na Politechnice Gdańskiej przy współpracy z firmą MB Market Ltd. Sp. z o.o. oraz Instytutem Przemysłu Skórzanego z Łodzi, trwają intensywne prace nad nanokompozytami poliuretanowymi zawierającymi zredukowany tlenek grafenu.

Zespół pod kierownictwem prof. Woźniaka pracuje nad szerokopasmowym Internetem na Bałtyku Zespół pod kierownictwem prof. Woźniaka pracuje nad szerokopasmowym Internetem na Bałtyku

Zespół pod kierownictwem prof. Woźniaka pracuje nad szerokopasmowym Internetem na Bałtyku

Zespół naukowców z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI) Politechniki Gdańskiej, wraz z zespołami z Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, a także Centrum Badawczo-Produkcyjnego DGT-LAB S.A. oraz NavSim sp. z o. o., tworzącymi konsorcjum, rozpoczyna prace nad projektem: Internet na Bałtyku - realizacja wielosystemowej, samoorganizującej się szerokopasmowej sieci teleinformatycznej na morzu dla zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi poprzez rozwój usług e-nawigacji.

Rewolucyjny system regulacji temperatury domów dr hab Marka Krzaczka Rewolucyjny system regulacji temperatury domów dr hab Marka Krzaczka

Rewolucyjny system regulacji temperatury domów dr hab Marka Krzaczka

Ścienna Bariera Termiczna to innowacyjna technologia pośredniego ogrzewania i chłodzenia budynków mieszkalnych, która łączy w sobie zalety pasywnych oraz aktywnych technologii dostarczania energii odnawialnej do budynków.

Nieinwazyjny czujnik tlenu profesora Jana Biernata Nieinwazyjny czujnik tlenu profesora Jana Biernata

Nieinwazyjny czujnik tlenu profesora Jana Biernata

Bardzo efektywne układy przenoszące elektrony z aktywnego centrum enzymu na przewodnik elektryczny zbudowane z modyfikowanych nanorurek węglowych zostały opracowane przy ścisłej współpracy zespołów: J. Biernata - emerytowanego profesora Politechniki Gdańskiej, prof. R. Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. J. Rogalskiego z UMCS w Lublinie. - Zbudowane enzymatyczne bioogniwa wykorzystują glukozę (i tlen) jako paliwo powszechnie występujące w organizmach żywych, produkując energię elektryczną.

Konsorcjum Politechniki Gdańskiej i firmy Cemet Ltd. sp. z o.o. pracuje nad poprawą jakości cementowania otworów wiertniczych Konsorcjum Politechniki Gdańskiej i firmy Cemet Ltd. sp. z o.o. pracuje nad poprawą jakości cementowania otworów wiertniczych

Konsorcjum Politechniki Gdańskiej i firmy Cemet Ltd. sp. z o.o. pracuje nad poprawą jakości cementowania otworów wiertniczych

Projekt narzędzia otworowego typu „guideshoe” został zgłoszony do Centrum Transferu Wiedzy i Technologii w ramach pierwszego naboru do Inkubatora Innowacyjności. Naczelnym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie narzędzia otworowego, eliminującego przyczyny niekorzystnych zjawisk w słupie cementowym, co wpłynie na poprawę jakości cementowania otworów oraz przeprowadzenie badań i analiz poświęconych jego optymalizacji.

Antyradiacyjna osłona komórkowa mgr inż Przemysława Kitowskiego Antyradiacyjna osłona komórkowa mgr inż Przemysława Kitowskiego

Antyradiacyjna osłona komórkowa mgr inż Przemysława Kitowskiego

Antyradiacyjna osłona do telefonu komórkowego proponowana przez Przemysława Kitowskiego ma za zadnie chronić głowę człowieka poprzez odbijanie promieniowania elektromagnetycznego, emitowanego w kierunku użytkownika podczas rozmowy. W założeniu ma ona postać standardowej folii ochronnej, mocowanej na ekranie telefonu.

Złoto dla technologii SUSDIAM Złoto dla technologii SUSDIAM

Złoto dla technologii SUSDIAM

Złoty medal na XVII Moskiewskim Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2014” zdobyli badacze z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG. Jury doceniło technologię SUSDIAM czyli innowacyjny „Sposob otrzymywania suspensji diamentowych” opracowany przez dr. inż. Roberta Bogdanowicza oraz inż. Mateusza Gardasa.

ChillID na targach Packaging Innovations ChillID na targach Packaging Innovations

ChillID na targach Packaging Innovations

ChillID sp. z o.o., która we wrześniu zeszłego roku została założona przez pracowników Politechniki Gdańskiej, pojawi się na tegorocznych targach Packaging Innovations. To już szósta edycja Międzynarodowych Targów Opakowań, które odbędą się w dniach 9-10 kwietnia 2014 w Hali Expo XXI w Warszawie.

Kolejna spółka spin-off/out na koncie PG Kolejna spółka spin-off/out na koncie PG

Kolejna spółka spin-off/out na koncie PG

6 marca 2014r., powołana została spółka Argevide Sp. z o.o. Jej założycielami są członkowie projektu NOR-STA realizowanego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz firma Excento Sp. z o.o., spółka celowa Politechniki Gdańskiej.