Z uczelni do biznesu – trójmiejskie Centra Transferu Technologii i Gdański Park-Naukowo-Technologiczny otwierają nowy kanał komunikacji dla przedsiębiorców | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-09-15

porozumienie PSSE i Uczelni Fahrenheita 15.09.2022
od lewej: Radosław Wika, Dyrektor GPNT, PSSE, Tomasz Chyrek, radca prawny, zastępca dyrektora CTT UG, Jaśmina Zwierz, Project Manager, GPNT, Katarzyna Waligóra-Borek, Dyrektor CTT GUMed, Damian Kuźniewski, Dyrektor CTWiT PG. fot.: materiały prasowe GPNT
Politechnika Gdańska razem z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim zawarły porozumienie z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną podczas XXXIII Ogólnopolskiej Konferencji SOOIPP, na mocy którego Gdański Park Naukowo-Technologiczny wraz z Uczelniami Fahrenheita oferować będą kompleksowe rozwiązania ułatwiające realizację prac badawczo-rozwojowych.

Sygnatariusze porozumienia deklarują wolę podjęcia wspólnych działań na rzecz współpracy w zakresie szeroko rozumianej komercjalizacji wyników badań naukowych, polegającej na wspieraniu i stymulowaniu innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na tworzeniu efektywnych powiązań pomiędzy nauką i biznesem poprzez upowszechnianie wiedzy na temat transferu technologii.

Usługi kierowane będą w szczególności do przedsiębiorstw, które szukają rozwiązania problemów technologicznych, są zainteresowane stworzeniem nowego produktu, prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych czy tworzeniem prototypów. Współpraca ma polegać m.in. na usprawnieniu transferu i komercjalizacji technologii, zwiększaniu efektywności powiązań nauki i działalności gospodarczej, wspieraniu działań propagujących programy akceleracyjne i inkubacyjne dla start-upów czy wymiany dobrych praktyk oraz doświadczenia m.in. w zakresie realizacji projektów unijnych.

- Ścisła współpraca z najlepszymi uczelniami w województwie pomorskim jest jednym z priorytetów Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego zarządzanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Mamy nadzieję, że zainicjowane wspólne działania pozwolą na osiągnięcie w przyszłości istotnych wzajemnych korzyści, a prowadzone projekty będą punktem wyjścia do długofalowej i strategicznej współpracy – podkreśla Przemysław Sztandera, Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Za pomocą zawartego porozumienia otwieramy nowy kanał komunikacji, oraz platformę kontaktu i współpracy dedykowaną przedsiębiorcom i innowatorom; zależy nam szczególnie na skracaniu dystansu w dotarciu do oferty badawczej naszych trzech uczelni. Wierzę, że Politechnika Gdańska, może być partnerem w wielu innowacyjnych projektach pomorskich firm, aktywnie odpowiadając na ich dynamicznie rozwijające się potrzeby – komentuje Damian Kuźniewski Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG.

Wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom przedstawione zostaną możliwości rozwoju potencjału firmy poprzez transfer technologii oraz aktualna oferta badawcza jednostek naukowych. Dodatkowo zaproponowane zostaną dostępne źródła i mechanizmy finansowania. Broker innowacji doradzi, gdzie uzyskać można profesjonalne wsparcie, nawiąże współpracę z odpowiednią jednostką badawczą oraz zaaranżuje pierwsze spotkanie dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.