Zespół badawczy z Wydziału Chemicznego korzysta z programu mentoringowego firmy AstraZeneca | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-03-07

Zespół badawczy z Wydziału Chemicznego korzysta z programu mentoringowego firmy AstraZeneca

program mentoringowy AstraZeneca "AZ Exchange"
W połowie lutego odbyło się pierwsze spotkanie mentoringowe, podczas którego zespół badawczy pod kierownictwem dr hab. inż. Sebastiana Demkowicza z Katedry Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego PG skorzystał z doradztwa przedstawicieli firmy biofarmaceutycznej AstraZeneca z Wielkiej Brytanii oraz AstraZeneca Pharma Poland.

Przedmiotem spotkania był projekt badawczy, w ramach którego zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej w składzie: dr hab. inż. Sebastian Demkowicz (prof. Uczelni), dr inż. Mateusz Daśko, profesor Janusz Rachoń oraz doktorant Karol Biernacki opracowali nowe, małocząsteczkowe związki chemiczne o potencjale zastosowań w terapiach onkologicznych.

Celem spotkania mentorskiego było zestawienie stanu obecnych badań w projekcie z Politechniki Gdańskiej ze standardami globalnych firm farmaceutycznych (tzw. „big pharma”) w zakresie rodzaju badań koniecznych do przeprowadzenia oraz interpretacji uzyskanych wyników w kontekście komercjalizacji projektu. 

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Centrum Transferu Wiedzy i Technologii PG i było częścią programu mentoringowego pod nazwą „AZ Exchange”, w ramach którego naukowcy z AstraZeneca dzielą się z przedstawicielami nauki swoim doświadczeniem oraz doradzają w zakresie posiadanych kompetencji. Mentorami, którzy opracowali wnioski i zalecania dla zespołu z PG byli chemik medyczny James S Scott oraz manager projektu Radosław Polański.

- Tego typu inicjatywa ma szczególną wartość dla rozwoju naszego zespołu badawczego, jak również jest dużym wsparciem dla projektu charakteryzującego się wysokim potencjałem aplikacyjnym. Pozwala zacieśnić współpracę z otoczeniem biznesu poprzez doradztwo w procesie komercjalizacji wynalazku, zapewnia merytoryczne wsparcie cenionych ekspertów z dziedziny chemii medycznej, a co najważniejsze, pozwala racjonalnie planować i efektywnie prowadzić dalsze badania niezbędne do rozwoju potencjalnego leku (zgodnie z zapotrzebowaniem rynku oraz wymogami ośrodków/firm prowadzących badania kliniczne) – komentuje dr hab. inż. Sebastian Demkowicz.

-‘AZ Exchange’ to program mentorski skierowany głównie do akademickich zespołów badawczych oraz start-upów. Założeniem programu jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz budowanie mechanizmów wsparcia dla tworzenia i wdrażania innowacji. Jednym z priorytetów AstraZeneca w Polsce jest wspieranie nauki oraz rozwijanie współpracy z uniwersytetami i instytucjami naukowymi, dlatego cieszymy się z możliwości wymiany doświadczeń z zespołem badawczym z Politechniki Gdańskiej. Dobre pomysły nie powstają w izolacji, a wspólnie wypracowane rozwiązania mogą pomóc pacjentom na całym świecie  – podkreśla Grzegorz Zając, Dyrektor Naukowy AstraZeneca w Polsce.

Wymiernym efektem odbytego spotkania są konkretne wytyczne dla projektu badawczego, które należy spełnić, aby podnieść jego atrakcyjność i potencjał w ocenie czołowych firm farmaceutycznych. Ponadto naukowcy z PG otrzymali propozycję kontynuacji spotkań mentorskich.

29 wyświetleń