Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego

• Ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, brak energii, chrapanie ­ to tylko część objawów jakie towarzyszą osobom zmagającym się z bezdechem sennym. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali monitor bezdechu sennego SleAp, który w krótkim czasie pomoże wykryć problemy związane z zaburzeniami snu.

Sen nie zawsze oznacza odpoczynek. Około 2% Polaków cierpi na obturacyjny bezdech senny, który  może prowadzić do niedotlenienia mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, a nawet zawału. Dla osoby cierpiącej na to schorzenie każda noc staje się ciężką próbą dla całego organizmu. Osoby z bezdechem często śpią niespokojnie, wybudzają się i gwałtownie wciągają powietrze ustami. Do płuc nie dociera właściwa porcja powietrza, co wiąże się z niedotlenieniem organizmu. Sen nie jest wtedy regenerujący, nie dodaje sił i nie pozwala właściwie wypocząć. Szybkie wykrycie tego schorzenia może zapobiec wielu poważnym powikłaniom kardiologicznym.

Innowacyjne urządzenie SleAp twórców z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej umożliwi wiarygodne wykrywanie epizodów bezdechu lub spłycenia oddechu w warunkach domowych.

- Praktycznie każda osoba cierpiąca na chorobę serca powinna przechodzić okresowe badania na bezdech senny. Obecnie w celu wykrycia tego schorzenia przeprowadza się badanie polisomnograficzne. Wykonywane jest ono w specjalnych pomieszczeniach klinicznych, pod całonocnym nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Ze względu na dużą liczbę badanych osób dostęp do niego jest ograniczony - tłumaczy jeden z Twórców wynalazku dr inż. Mariusz Kaczmarek.

Obsługa aparatu SleAp stworzonego przez Twórców z Politechniki Gdańskiej nie jest skomplikowana. Urządzenie mocowane jest na klatce piersiowej przy użyciu specjalnych szelek. Do prawidłowego działania urządzenia wymagane są jedynie 4 elektrody i dwa dodatkowe czujniki: mikrofon oraz akcelerometr. Dane z pomiaru zapisywane są na wbudowanej w urządzeniu karcie pamięci SD. Po wykonaniu badania karta przekazywana jest do lekarza, który odczytuje i analizuje wyniki badań.

- Nasze urządzenie pozwala na przeprowadzenie kilku badań jednocześnie: pomiar EKG, pomiar impedancji klatki piersiowej, pomiar położenia ciała i wibracji oraz pomiar dźwięku (np. odgłosów chrapania) – wyjaśnia dr inż. Mariusz Kaczmarek.

Urządzenie dedykowane będzie przede wszystkim do przychodni, klinik kardiologicznych, lekarzy pierwszego kontaktu, którzy docelowo mogliby wypożyczać je swoim pacjentom w celu przeprowadzenia badań.

Obecnie trwa sprawdzanie skuteczności aparatu SleAp. Do przetestowania oddano 5 urządzeń, z których 3 znajdują się u osób starszych wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie, a 2 testują lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na oddziale Kardiologii Ogólnej. Jednocześnie trwają również poszukiwania inwestora, który byłby zainteresowany masową produkcją urządzenia.

SleAp powstał w ramach projektu ,,Domowy asystent osób starszych i chorych – Domestic”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Urządzenie otrzymało również wsparcie w ramach projektu ,,Inkubator Innowacyjności” realizowanego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.