Paryskie medale dla wynalazców z Politechniki Gdańskiej

• Dwoma złotymi, jednym srebrnym i jednym brązowym medalem na 114. Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lépine zostały odznaczone wynalazki pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. Targi odbyły się w Paryżu w dniach 29 kwietnia – 10 maja. Jest to najstarsze tego typu wydarzenie w Europie, jego początki sięgają 1901 roku.

Pierwszy złoty medal przyznano dr. inż. Pawłowi Śliwińskiemu, mgr. inż. Piotrowi Patroszowi, dr. hab. inż. Leszkowi Osieckiemu z Wydziału Mechanicznego za wynalazek Satelitowy agregat pompowy, czyli nową konstrukcję pompy z satelitowym mechanizmem roboczym o odwróconej kinematyce, umieszczoną wewnątrz silnika elektrycznego.

Złotym medalem uhonorowano również Ekologiczną, kompostowalną kompozycję polimerową, przeznaczoną do wyrobów jednorazowego użytku (m.in. opakowań i sztućców). Została ona opracowana na Wydziale Chemicznym przez: prof. dr hab. inż. Helenę Janik, dr. inż. Macieja Sienkiewicza, dr inż. Justynę Kucińską-Lipkę, mgr inż. Katarzynę Bożek, mgr inż. Anetę Lachowicz oraz st. techn. Andrzeja Stelmasika.

Pozostałe dwa odznaczenia zdobyły technologie z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Srebrnym medalem wyróżniono Utylizację substancji toksycznych oraz trudnodegradowalnych z użyciem domieszkowanych borem elektrod nanodiamentowych wynalezioną przez: dr. inż. Roberta Bogdanowicza, dr. inż. Marcina Gnybę, mgr. inż. Michała Sobaszka, mgr. inż. Łukasza Gołuńskiego, inż. Mateusza Gardasa. Brązowy medal otrzymała zaś „Magiczna” pompa ładunkowa, czyli sposób kanonicznej konwersji napięcia i układ do realizacji sposobu autorstwa dr. inż. Marka S. Makowskiego.

W tegorocznej edycji targów Concours Lépine wzięli udział wystawcy z 13 krajów świata, którzy zaprezentowali ponad 550 rozwiązań o charakterze innowacyjnym. Spośród nich 26 pochodziło z Polski. Odznaczeniami przyznawanymi na targach przez gremium jurorskie są medale złote, srebrne, brązowe oraz dyplomy uczestnictwa. Wręczane są również medale Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF, a także inne medale specjalne.

Prezentacja czterech wynalazków z Politechniki Gdańskiej na targach w Paryżu odbyła się dzięki finansowaniu z projektu Inkubator Innowacyjności prowadzonego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii.

Załączone pliki