E-Dmuchawka – rewolucyjne urządzenie w terapii logopedycznej

• Mowa ma bardzo szczególne znaczenie w życiu każdego dziecka. Wpływa ona na całokształt jego rozwoju. Nieprawidłowa mowa może powodować unikanie kontaktów z innymi dziećmi, nieśmiałość, kłopoty w nauce czytania i pisania a w konsekwencji niepowodzenia szkolne i w życiu. Problem wady wymowy dotyka większości dzieci w wieku przedszkolnym. Z roku na rok wzrasta ilość dzieci wymagających opieki logopedycznej. Z badań przeprowadzonych w polskich szkołach wynika, że co trzecie dziecko do 17 roku życia ma wadę wymowy.

Sposobów na walkę z tego typu wadami jest wiele. W treningu logopedycznym stosuje się różne proste metody kontroli strumienia wydmuchiwanego powietrza np.: dmuchanie przez słomkę na kulki papieru, wykorzystanie fajki z piłeczką, która przy właściwym dmuchaniu powinna jak najdłużej unosić się nad fajką, kląskanie czy głaskanie podniebienia czubkiem języka. Wszystkie te metody na dłuższą metę stają się dla dzieci nudne. Przestają być wykonywane regularnie oraz z odpowiednią starannością, jednocześnie nie przynosząc efektów na odpowiednim poziomie.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali E-dmuchawkę, która wspomoże dzieci, ale także dorosłych w walce z wadami wymowy. Urządzenie zostało wyposażone w ustnik (jednorazowe ustniki wykorzystywane m.in. do alkomatów), czujnik ciśnienia, akcelerometr, odpowiednie oprogramowanie oraz specjalnie przygotowane atrakcyjne gry komputerowe.

Niewielkich rozmiarów urządzenie w połączeniu z aplikacją zainstalowaną na dowolnym komputerze wystarczy, aby zrobić spore postępy w terapii logopedycznej.

- Dzięki opracowanym algorytmom system rejestruje parametry wydmuchiwanego strumienia powietrza (jego siłę, czas wydmuchiwania), za pomocą których sterujemy elementami gry. Regularne ćwiczenia z E-Dmuchawką pozwolą wyćwiczyć umiejętność kontrolowania strumienia wydmuchiwanego powietrza i wytrenować ruchome części aparatu mowy – wyjaśnia dr inż. Mariusz Kaczmarek – jeden z Twórców urządzenia.

E-Dmuchawka doskonale sprawdzi się również u osób starszych lub pacjentów z zaburzeniami ruchomych części aparatu mowy, np. po udarze. Ćwiczenia z opisywanym urządzeniem mogą w dużym stopniu pomóc w rehabilitacji. System dostosowany jest w taki sposób, aby mogli z niego korzystać terapeuci analizujący wyniki rehabilitacji swoich pacjentów.

E-Dmuchawka powstała w ramach projektu ,,Domowy asystent osób starszych i chorych – Domestic”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Urządzenie otrzymało również wsparcie w ramach projektu ,,Inkubator Innowacyjności” realizowanego przez Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

W najbliższym czasie planowane jest oddanie kilku prototypów do testowania dla pacjentów, którzy posiadają wadę wymowy.