Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym

Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym

Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii, z zespołu kierowanego przez prof. Jerzego Konopę, zaprojektowali struktury i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Szeroko zbadano ich aktywność cytotoksyczną wobec kilkunastu linii komórek nowotworowych oraz aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Trzy spośród przebadanych związków bardzo pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Wynik ten stanowi podstawę do opracowania leku na ten najtrudniejszy w leczeniu rodzaj nowotworu.

Na PG ruszył projekt Inkubator Innowacyjności+ Na PG ruszył projekt Inkubator Innowacyjności+

Na PG ruszył projekt Inkubator Innowacyjności+

Centrum Transferu Wiedzy i Technologii od 2 lutego 2017 r. realizuje projekt Inkubator Innowacyjności+, w ramach którego pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej mogą otrzymać wsparcie finansowe i organizacyjne w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych.

Trzy trójmiejskie uczelnie w programie „Inkubator Innowacyjności+” Trzy trójmiejskie uczelnie w programie „Inkubator Innowacyjności+”

Trzy trójmiejskie uczelnie w programie „Inkubator Innowacyjności+”

Wniosek konsorcjum Politechniki Gdańskiej (lider), Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz spółki celowej PG Excento został sklasyfikowany na wysokim, piątym miejscu na liście rankingowej programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”.

Kolejny wynalazek Politechniki Gdańskiej skomercjalizowany Kolejny wynalazek Politechniki Gdańskiej skomercjalizowany

Kolejny wynalazek Politechniki Gdańskiej skomercjalizowany

Zespół badawczy z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Litwina, opracował nowatorską koncepcję hybrydowego układu napędowego. Politechnika Gdańska zaprosiła do współpracy gdańską firmę Marine Works, wyspecjalizowaną w projektowaniu, dostawie i montażu układów napędowych dla jednostek pływających. 6 grudnia 2016 r. podpisana została umowa licencyjna, na podstawie której firma wdroży rozwiązanie w swojej działalności gospodarczej.

EXCENTO otrzyma 12 mln złotych na realizację projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa cyfrowego EXCENTO otrzyma 12 mln złotych na realizację projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa cyfrowego

EXCENTO otrzyma 12 mln złotych na realizację projektów na rzecz rozwoju społeczeństwa cyfrowego

Decyzją Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spółka celowa Politechniki Gdańskiej EXCENTO otrzyma dofinansowanie na rzecz realizacji projektu o wartości 14.394.920,00 złotych w ramach pilotażowego programu e-Pionier (Program Operacyjny Polska Cyfrowa). Po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, spółka zostanie akceleratorem łączącym uzdolnione zespoły interdyscyplinarne, instytucje publiczne oraz inwestorów.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i ARP ogłaszają nabór na Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i ARP ogłaszają nabór na Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze i ARP ogłaszają nabór na Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) - przedsiębiorca zarządzający największym polskim portem lotniczym - Lotniskiem Chopina w Warszawie ogłaszają w ramach Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów, będących elementem ekosystemu wsparcia innowacji w polskim przemyśle, nabór na propozycje rozwiązań dla zidentyfikowanych dla Lotniska Chopina wyzwań technologicznych, organizacyjnych i infrastrukturalnych.

Primum Cooperatio, czyli „Nade wszystko współpraca” Primum Cooperatio, czyli „Nade wszystko współpraca”

Primum Cooperatio, czyli „Nade wszystko współpraca”

„Pracodawcy Pomorza” zamierzają promować przedstawicieli świata nauki, którzy rozumiejąc potrzeby gospodarki w sposób aktywny swoją wiedzą, twórczą myślą i doświadczeniem przyczyniają się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych. Dlatego też ustanowiono Nagrodę „Primum Cooperatio” czyli „Nade wszystko współpraca”.

Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich

Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich

Od 16 do 27 listopada pracownicy, studenci i doktoranci Politechniki Gdańskiej mogą zgłaszać propozycje projektów inwestycyjnych i remontowych, których realizacja poprawi komfort pracy.

MIT Enterprise Forum Poland szuka startupów technologicznych na Politechnice Gdańskiej! MIT Enterprise Forum Poland szuka startupów technologicznych na Politechnice Gdańskiej!

MIT Enterprise Forum Poland szuka startupów technologicznych na Politechnice Gdańskiej!

1 października br. MIT Enterprise Forum Poland rozpoczął rekrutację do drugiej edycji programu akceleracyjnego wraz z nowymi ścieżkami specjalistycznymi i zupełnie nowymi programami dla polskich startupów technologicznych. Program ten jest skierowany do naukowców, którzy wypracowali innowacyjne rozwiązania do zastosowania w branży zdrowotnej, surowcowej, energetycznej oraz przedsiębiorstw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju.

Do 10 października można zgłosić udział w targach TECHNICON-INNOWACJE 2016 Do 10 października można zgłosić udział w targach TECHNICON-INNOWACJE 2016

Do 10 października można zgłosić udział w targach TECHNICON-INNOWACJE 2016

Uczelniane Centrum Transferu Wiedzy i Technologii zachęca pracowników naukowych do udziału w tegorocznych Targach Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23–24 listopada br. w AMBEREXPO przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku.

Nagrody w "Jaskółkach" rozdane Nagrody w "Jaskółkach" rozdane

Nagrody w "Jaskółkach" rozdane

System wspomagający organizację regat żeglarskich, automatyczny parking rowerowy oraz apteczka pierwszej pomocy psychologicznej. Te trzy pomysły na biznes opracowane przez młodych politechników zyskały uznanie jury tegorocznych „Jaskółek przedsiębiorczości”.

I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii

I Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii

W dniach 20 – 22 kwietnia odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii – PACTT, czyli wydarzenie poświęcone wymianie doświadczeń i wiedzy na temat procesów komercjalizacji wyników badań w polskich uczelniach.

Ekosystem innowacji PG Ekosystem innowacji PG

Ekosystem innowacji PG

Jednym z priorytetów Politechniki Gdańskiej jest komercjalizacja wyników badań prowadzonych przez pracowników naukowych. Do realizacji tego procesu powołano Centrum Transferu Wiedzy i Technologii oraz spółkę celową Excento Sp. z o.o., w której uczelnia ma 100% udziałów.

Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji

Oferta współpracy w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz nawiązać współpracę badawczo-rozwojową z uczelnią, zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem kompetencji pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej.

Koniec projektu "Inkubator Innowacyjności" Koniec projektu "Inkubator Innowacyjności"


Szanowni Państwo Informujemy, że  projekt "Inkubator Innowacyjności"    zakończył się  z dniem 30 września 2015 r. Dziękujemy za aktywny...

Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego

Jadalny olej ze śliwki mirabelki Twórców z Wydziału Chemicznego

Zdrowy olej z mirabelki? Na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej prowadzone są prace nad wykorzystaniem dziko rosnących owoców ałyczy do celów spożywczych.

Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów

Lekka kładka z tworzywa sztucznego dla pieszych i rowerzystów

Bez betonu i stali, lekki i wytrzymały – to kompozytowy most pieszo-rowerowy, który jest wynikiem współpracy trzech instytucji w ramach grantu NCBiR kierowanego przez prof. dr hab. inż. Jacka Chróścielewskiego z Politechniki Gdańskiej.

Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem

Zespół z Wydziału ETI usprawnia proces terapii behawioralnej dzieci z autyzmem

Zespół pod kierownictwem dr inż. Agnieszki Landowskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku opracował aplikację na urządzenia mobilne, która wspomoże terapię dzieci z autyzmem.

„Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego* „Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego*

„Magiczna” pompa ładunkowa dr. inż. Marka Makowskiego*

Dr inż. Marek S. Makowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej opracował sposób i układ dyskretnej konwersji napięcia stałego, który pozwoli na łatwiejszą regulację napięcia w pompach ładunkowych oraz zwiększy ich sprawność energetyczną.

E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności

E-nos do oceny rodzaju i intensywności woni lub złowonności

Z uwagi na wzrastające standardy funkcjonowania zakładów przemysłowych oraz nowe regulacje prawne przygotowywane w związku z dbałością o jakość powietrza i środowiska naturalnego, pojawiła się potrzeba szybkiego i skutecznego wykrywania przyczyn złowonnych zapachów w jednostkach produkcyjnych, oczyszczalniach ścieków czy wysypiskach odpadów. Problemem tym zajęli się Naukowcy z Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Gdańskiej.

Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym

Mówiące mapy – wielki krok w kierunku pomocy osobom niewidomym

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przy współpracy z firmą OPEGIEKA w Elblągu opracowali aplikację „Mówiące mapy”, która pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym odnaleźć się w przestrzeni miejskiej.

Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego

Nietypowy sposób aktywnego wzmocnienia elementów konstrukcji budowlanych dr. inż. Dariusza Kowalskiego

Dr inż. Dariusz Kowalski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej opracował technologię aktywnego wzmacniania słupowego elementu konstrukcyjnego, która zmniejszy potrzeby organizacyjne i sprzętowe wykonawców robót budowlanych oraz skróci czas realizacji i naprawy obiektów budowlanych.

Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku

Metoda redukcji efektów dynamiczno-akustycznych w silosach metalowych podczas rozładunku

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Gdańskiej opracowali układ redukujący efekty dynamiczno-akustyczne w silosach o ścianach gładkich.

Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych

Innowacyjne łożyska polimerowe do redukcji i tłumienia drgań konstrukcji budowlanych

Prace nad nowymi technologiami z zakresu wibroizolacji prowadzą dr inż. Tomasz Falborski oraz prof. dr hab. inż. Robert Jankowski – Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Opracowali oni koncepcję zastosowania nowych łożysk, które zmniejszą oddziaływanie wstrząsów sejsmicznych lub para­-sejsmicznych (np. górniczych) na konstrukcję budynku.

Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem

Zrozumieć emocje dzieci z autyzmem

Sygnalizator, który pomoże zrozumieć dzieciom z autyzmem zmiany stanów emocjonalnych ich samych oraz ich rozmówców, to projekt, który opracował zespół pod kierownictwem dr inż. Małgorzaty Jędrzejewskiej-Szczerskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG

Dwa medale dla Politechniki Gdańskiej na targach INTARG

Złoty i srebrny medal dla naukowców z Politechniki Gdańskiej oraz realna perspektywa dalszych rozmów biznesowych to efekty Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG, które odbyły się w Krakowie w dniach 25-26 czerwca 2015 r.

PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi

PathMon poprawi monitorowanie osób z problemami kardiologicznymi

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali urządzenie PathMon, które poprawi jakość monitorowania osób z problemami kardiologicznymi. Poza elektrycznymi parametrami pobudzania serca zapisuje on również jego mechaniczną pracę. Dzięki niej można określić kondycję serca, efektywność pompowania krwi czy jego kurczliwość.

Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego

Nowatorski wymiennik ciepła Twórców z Wydziału Mechanicznego

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej opracowali nowy typ wymiennika ciepła o konstrukcji płaszczowo rurowej. Wymienniki ciepła są powszechnie spotykane w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Przykładem może być chłodnica samochodowa lub grzejnik centralnego ogrzewania.

Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego

Sleap – aparat do wykrywania bezdechu sennego

Ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, brak energii, chrapanie ­ to tylko część objawów jakie towarzyszą osobom zmagającym się z bezdechem sennym. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali monitor bezdechu sennego SleAp, który w krótkim czasie pomoże wykryć problemy związane z zaburzeniami snu.